tu jesteś: główna / rodzaje_siatkowki / siedzaco


Siatkówka na siedząco

Siatkówka na siedząco jest formą gry zespołowej, w której uczestniczą niepełnosprawni. Siatkówka dla osób niepełnosprawnych może być rozgrywana na dwa różne sposoby: mogą to być siatkarze poruszający się na wózkach inwalidzkich jak również osoby niepełnosprawne siedzące podczas gry na podłodze.

Siatkówka na siedząco to połączona forma tradycyjnej siatkówki oraz niemieckiej gry sitzball. Obecna forma gry w siatkówkę na siedząco jest również dyscypliną paraolimpiady od roku 1980.

Siatkówka na siedząco uprawiana jest przez osoby niepełnosprawne

Główne zasady gry są niemalże identycznie jak w siatkówce tradycyjnej. Mecz kończy się wygrana przez jedną z drużyn trzech setów. Każdy set trwa do zdobycia dwudziestu pięciu punktów. Dopuszczalne jest odbijanie piłki każdą częścią ciała, nie można jednak łapać piłki i ponownie rzucać, przepychać prze siatkę i podnosić z podłogi.

Boisko do gry w siatkówkę na siedząco ma wymiary 10 na 6 metrów, każde pole ma wymiary 5 na 6 metrów. Wysokość siatki jest równa dla kobiet i mężczyzn. W pierwszym przypadku siatka osiąga wysokość 105 cm, dla mężczyzn 115.Polityka Prywatnosci |