tu jesteś: główna / ranking

Ranking FIVB

Ranking FIVB to zestawienie wszystkich reprezentacji narodowych w piłce siatkowej. Ranking tworzony jest przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej, w skrócie FIVB. Lista ma na celu porównanie światowych drużyn oraz ocenienie ich aktualnej dyspozycji sportowej. Ranking prowadzony oddzielnie jest dla kobiet i mężczyzn oraz uwzględnianiem poziomu reprezentacji:

1. Seniorskich kobiet i mężczyzn, liczone są mecze w trakcie:

- igrzyskach olimpijskich

- mistrzostwach świata

- mistrzostwach kontynentalnych

- Pucharu Świata

- Grand Prix

- turniejów kwalifikacyjnych

2. Juniorskich i młodzieżowych kobiet, uwzględniając występy i osiągnięcia podczas mistrzostw świata i mistrzostw kontynentalnych,

- reprezentacji juniorskich i młodzieżowych mężczyzn, uwzględniając występy i osiągnięcia podczas mistrzostw świata i mistrzostw kontynentalnych.

Każda imprez sportowa jest punktowana. Ich suma daje ostateczny wynik i miejsce w rankingu. Zawody, które rozgrywane są co 2 lub 4 lata z biegiem czasu tracą wartości o 25 – 50%. Coroczne turniej są za każdym razem są wpisywane, a poprzednie punkty ulegają anulowaniu. Ranking FIVB ustala w jakiej kolejności poszczególne drużyny narodowe zostaną rozstawione w turniejach międzynarodowych. Wysokie miejsce w zestawieniu to duża szansa na otrzymanie tzw. "dzikiej karty". Aktualnie polska reprezentacja mężczyzn zajmuje 7. miejsce, reprezentacja kobiet plasuje się na 9.


Polityka Prywatnosci |