tu jesteś: główna / siatkowka_zasady_gry

Siatkówka- zasady gry

konkretny zawodnik może odbić piłkę najwyżej 2 razy

Piłka może być odbijana każdą częścią ciała. Jeśli piłka jest podnoszona, pchana, rzucana- uznaje się ją za przetrzymaną.
Podczas gry w siatkówkę nie można dotykać siatki ani  przekraczać linii środkowej (dzielącej boisko na 2 części). Zawodnik obrony nie może również przeprowadzać ataku; drużyna nie może odbić piłki więcej niż 3 razy, zaś pojedynczy gracz może odbić piłkę najwyżej 2 razy z rzędu. Mecz siatkówki rozgrywa się do 2 lub wygranych setów. Seta wygrywa ten zespół, który pierwszy osiągnie 25 punktów przy koniecznej przewadze 2 punktów. Punkt może zdobyć każda drużyna, zarówno ta, która wykonuje zagrywkę (serw), jak i ta, która zagrywkę przyjmuje. Punkty zdobywa drużyna, która prawidłowym zagraniem spowoduje dotknięcie piłki boiska przeciwnika lub gdy przeciwnik popełni błąd.

Pierwsze 2 sety meczu muszą być rozgrywane do 21 punktów, natomiast w przypadku remisu 20:20 gra jest kontynuowana do momentu, w którym jedna z drużyn uzyska dwupunktową przewagę. Trzeci set (set decydujący) rozgrywany jest do 15 punktów- przy czym zespól, który go wygra musi mieć minimum 2 punkty przewagi nad zespołem pokonanym. Wszystkie sety rozgrywane są systemem tzw. tie- break. Oznacza to, że zespół zdobywa punkt za każdą wygraną akcjię. Ważne jest jeszcze to, że w pierwszych dwóch setach po każdym zdobyciu siedmiu punktów następuje zamiana stron na boisku. W secie trzecim natomiast zamiana stron nastepuje po zdobyciu pięciu punktów. Na koniec dodam jeszcze, że przerwa między setami trwa minutę. Jak widać zasady gry w siatkówkę są nieskomplikowane. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat techniki gry, to zapraszam do działu: Siatkówka- technika gry.

Siatkówka plażowa

- zasady gry

Siatkówka plażowa rządzi się trochę innymi zasadami, niż te istniejace w siatkówce halowej. Taka sama jest natomiast wielkość boiska- to prostokąt o wymiarach 16 x 8 metrów, przy czym strefa wolna rozciaga się na 3 metry od linii.
Mecze rozgrywą się zazwyczaj do dwóch wygranych partii- w siatkówce plażowej, podobnie jak w klasycznej jest to odpowiednio: 21 punktów w pierwszych 2 setach i 15 punktów w 3 secie. Minimalna przewaga drużyny wynosi 2 punkty. Główna różnica w siatkówce plażowej dotyczy ilości graczy. Tutaj na boisko wychodzi dwóch/dwoje zawodników. Drużyna nie posiada również trenera. Przed rozpoczęciem spotkania zawodnicy- obowiązkowo- muszą przywitać się z przeciwnikami, zaś po zakończenu gry- podziękowac sędziemu na poprowadzenie spotkania.

w siatkówce plażowej, inaczej niż w halowej, blok traktowany jest jak odbicie

Obaj zawodnicy mogą rozmawiać z sędzią, prosić do o czas, przerwę itp. Każdej drużynie przysługują dwie  sześćdziesięciosekundowe przerwy w trakcie całego spotkania. Na zmianę stron natomiast, zawodnicy mogą poświęcić minutę. Inaczej niż w siatkówce halowej zmiany w jej plażowej odmianie  w pierszych dwóch setach następują po zdobyciu 10 punktów, zaś w secie trzecim po zdobyciu 5 punktów. Różnica istnieje również na poziomie odbić- zawodnikom przysługują trzy odbicia, przy czym blok również traktowany jest jak odbicie. Jeśi chodzi o szczególy techniczne wykonywania zagrywki to zapraszam do działu: Siatkówka- technika gry.