tu jesteś: główna / siatkowka_systemy

Siatkówka- Systemy rozgrywek


 System Brazylijski

Powszechnie uważany jest za jeden z najbardziej sprawiedliwych systemów gry. Nazywany jest również "systemem do dwóch przegranych"- dana drużyna odpada dopiero po przegraniu dwóch meczy. Oznacza, to, że nawet z jedną przegraną drużyna może osiagnąć bardzo wysoki wynik. Znawcy tematu uważają jednak, że wadą systemu jest duża ilość meczy (a więc potrzeba dużej ilości potrzebnych boisk).
 rozgrywki siatkowe
 rozgrywki siatkowe
 System "Każdy z każdym"

Współczesna siatkówka nie mogłaby się bez niego obejść. Jest bez wątpienia najbardziej sprawiedliwym systemem wykorzystywanym w tym sporcie. Jego największą wadą jest jednak duża ilość spotkań, które trzeba rozegrać oraz całkiem spora ilość dni, poświęconych na rozgrywki. Aby ułatwić rozpisywanie meczy każda drużyna otrzymuje swój numer identyfikacyjny.
 Systemy Pucharowe:

a) System pucharowy

Chyba największym atutem stosowanego systemu jest jego szybkość. Pozwala na przeprowadzenie rozgrywerk w bardzo krótkim czasie i na niewielu boiskach. Jego przeciwnicy uważają, że "dzięki" niemu siatkówka traci na widowiskowości- często bowiem zdarza się tak, że trafiają na siebie dwie silne drużyny. Skutkiem eliminowania silnych zespołów jest niski poziom późniejszych meczów.

b) System pucharowy z podziałem na drużyny

Opiera się na dzieleniu drużyn na grupy i ustalaniu zasad awansu do dalszych etapów. Jest uważany za bardziej sprawiedliwy od a) ponieważ przy 4 drużynach każda z nich musi rozegrać 3 mecze.rozgrywki siatkowe

Siatkówka plażowa


Siatkówka plażowa w swoich rozgrywkach posługuje się "systemem brazylijskim". Jest on używany jako system oficjalny przez Polski Związek Piłki Siatkowej w zmaganiach kobiet i mężczyzn w Mistrzostwach Polski. Tym systemem grane są również rozgrywki młodzieżowe. System brazylijski umożliwia odniesienie zwycięsta nawet drużynie, która przegrała jeden mecz.
 rozgrywki siatkówki plażowej
Polityka Prywatnosci |