tu jesteś: główna / siatkowka_sprzet

Siatkówka

- sprzęt do gry

PODSTAWA- Piłki i Siatka
 piłka Mikasa  piłka Molten piłka Gala   piłka Willson

 siatka
Jeśli chodzi o siatki to należy zaznaczyć, że one również są  poddane ścisłej standaryzacji. Siatki turniejowe są bezwęzłowe, posiadają kewlarowe linki o długości 11,70 m. Sama długość siatki wynosi 9,5 m
 To niewatpliwie najbardziej podstawowy sprzęt do gry w siatkówkę. Piłki do siatkówki charakteryzują się obwodem do 65 do 67 cm oraz masą 260-289 g. Piłki do gry w siatkówkę plażową są mniejsze i lżejsze niż te do halówki. Inne jest również ciśnienie powietrza wewnątrz. Zawsze są wykonane z miękkiej, wytrzymałej i jednocześnie elastycznej skóry. Najsłynniejsze i najlepsze rodzaje piłek produkowane są przez dwie firmy: Mikasa i  Molten. Piłki produkowane przez firmy Willson i Gala służą do gry w siatkówkę plażową. Jako ciekawostkę możemy dodać, że model Mikasa MVP 200 był oficjalną piłką siatkarską na IO w Atenach (2004) i jest oficjalną piłk Euroligii. Aby piłka została dopuszczona do obrotu musi spełnić wymagania narzucone przez FIVB- Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej.


Siatkówka- ubiór


Buty

 but do gry w siatkówkę but do gry w siatkówkę   but do gry w siatkówkę  
Zasadniczo nie ma większych wymagań co do wyboru butów do gry w siatkówkę. Dokonując zakupu powinniśmy przede wszystkim kierować się wygodą, funkcjonalnością i wytrzymałością obuwia. Pamiętajmy, że powinno być lekkie, najlepiej byłoby, gdyby usztywniały staw skokowy, który podczas gry w siatkówkę poddawany jest dużym obciązeniom. Należy również zadbać o to, aby buty posiadały otwory wentylacyjne lub systemy wietrzenia stopy. Ma to przede wszystkim zapobiec poceniu się stóp.
 ochraniacze na kolana  skarpety z systemem wentylacyjnym  szorty do siatkówki szorty do gry w siatkówkę 

 czapki  basseballowe
koszulka- bezrękawnik
okulary do gry w siatkówkę
koszulka- polo
 Zasadniczo nie istnieją żadne wymagania ograniczające nasz wybór odzieży. Dokonując zakupu ubioru należy pamiętać o jednym: siatkówka jest grą z szybką akcją. Wymaga to od gracza sporo wysiłku i nakładu energii. Wiąże się z tym oczywiście przepocenie ubiuru. Dlatego też kupując skarpety zwracajmy uwagę na system wentylacji- po kilkudziesięciu minutach gry dostrzeżemy, jak wielką wagę ma przewiew. Bardzo ważny jest również zakup ochraniaczy- o ile nie są one potrzebne w siatkówce plażowej o tyle są niebędne w halówce. Najlepsze są ochraniacze z miekkimi wykończeniami- gwarantuje to, że nie obetrzemy sobie skóry.
Dobór koszulek  i szortów to sprawa zupelnej dowolnosci. W siatkówce halowej najczęściej używamy koszulek typu polo lub T-shirt. Jeśli temeperatura jest odpowiednio niska- można grać w dresach
Troche inaczej ubierają się gracze zmagający sie na plaży. W siatkówce plażowej używa się zwykle krótszych szortów, bardzo często koszulki mają formę bezrękawników. Dozwolone jest również używanie okularów przeciwsłonecznych oraz czapek- najczęściej zwykłych basseballówek. Związane jest to z dwoma problemami. Po pierwsze, do oka gracza może dostać sie piasek; po drugie- gracz może zostać oślepiony przez słonce, co z kolei może wykorzystać przeciwnik. Kto ogląda mecze siatkówki plażowej zauważy, że gracze zwykle ubrani w bardzo jaskrawe kolory.
Firmą o największej bodaj renomie wśród producentów ubrań do gry w siatkówkę jest Asics. Jeśli natomiast chodzi o ubiór do plażowej odmiany tej gry- tutaj zdecydowanie przoduje Speedo- znany ze swoich wściekleróżowych czapeczek.

Wyjątki z przepisów dotyczących ubioru zatwierdzone przez FIVB

Ubiór zawodników składa się z koszulki, spodenek, skarpet ( jednolitych ) i obuwia sportowego.
4.3.1 Kolor i wzór koszulek, spodenek i skarpet musi być jednakowy dla całego zespołu ( z wyjątkiem Libero).
Podczas światowych i oficjalnych zawodów FIVB seniorów zabronione jest noszenie obuwia z podeszwami pozostawiającymi czarne ślady. Koszulki i spodenki muszą być zgodne ze standardami FIVB.
4.3.3 Koszulki zawodników muszą być ponumerowane od l do 18.
4.3.3.1 Numery muszą być umieszczone po środku koszulki na piersiach i na plecach. Kolor i jaskrawość numerów musi kontrastować z kolorem i jaskrawością koszulek.
4.3.3.2 Wysokość numerów musi wynosić co najmniej 15 cm na piersiach i 20 cm na plecach. Szerokość taśmy tworzącej cyfry powinna wynosić co najmniej 2 cm.

Polityka Prywatnosci |