tu jesteś: główna / siatkowka_liga

Siatkówka- Liga Światowa


 Pierwszy raz Liga Światowa rozpoczęła swoje rozgrywki w 1990 roku. Od tego czasu jej eliminacje odbywają się corocznie. Co ciekawe, jest to liga męska- kobiety (przynajmniej na razie) nie rozgrywają meczów w jej ramach. Każdorazowo impreza organizowana jest pod patronatem FIVB- Światowej Federacji Piłki Siatkowej. Volleyball World Ligue, mimo, że dosyć młoda, jest przedsięwzięciem bardzo atrakcyjnym dla sportowców. Główne nagrody to bardzo wysokie kwoty pieniężne- od roku 2005 łączna suma nagród w turnieju wzrosła do 20 mln dolarów (dwa miliony dolarów z tej kwoty zostaną przeznaczone na specjalny fundusz przeznaczony dla narodowych związków siatkówki). WL stał się pierwszym prawdziwie międzynarodowym turniejem siatkarskim. Stało się to za sprawą wejścia do rozgrywek zespołu egipskiego- dzieki niemu WL jest rozgrywmay wśród zespołow z pięciu kontynentów. Liga Światowa to również ogromne pieniądze związane z prawami do transmisji. Mecze są przekazywane do wszystkich krajów, które biorą udział w imprezie. Dodatkowo siatkarskie trybuny podczas trwania imprezy odwiedza ponad pół miliona widzów.
 logo Volleyball World League

 rozgrywki Ligii ŚwiatowejReprezentacja Polski radzi sobie w rozgrywkach Ligi Światowej dość dobrze. W ciągu ostatnich pięciu lat Polacy dali się zauważyć na międzynarodowych boiskach jako drużyna energiczna. Od roku 2002 jesteśmy w grupie dziesięciu najlepszych zespołów świata, natomiast w 2005 roku, po przegranej z Kubą, zajęliśmy czwarte miejsce. Siatkówka w polskim wykonaniu prezentuje tu światowy poziom, w odróżnieniu od tego prezentowanego na przykład na Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach  Świata.

Siatkówka na światowym poziomie


Zestawienie klasyfikacji generalnej Volleyball World League z lat 2002-2005. Jak widać polska siatkówka radzi sobie w World League całkiem nieźle.

 Miejsce 2002 2003 2004 2005
 1  Rosja  Brazylia  Brazylia  Brazylia
 2  Brazylia  Serbia i Czarnogóra
 Włochy  Serbia i Czarnogóra
 3  Jugosławia  Włochy  Serbia i Czarnogóra
 Kuba
 4  Włochy  Czechy  Bułgaria  Polska
 5  Polska  Bułgaria  Francja  Bułgaria
 6  Hiszpania  Hiszpania  Grecja  Portugalia
 7  Francja  Grecja  Kuba  Grecja
 8  Holandia  Rosja  Polska  Włochy
 9  Argentyna  Polska  Hiszpania  Wenezuela
 10  Chiny  Francja  Chiny  Argentyna

Polacy w Lidze Światowej 2007
Polityka Prywatnosci |