tu jesteś: główna / mistrzostwa_swiata

Siatkówka-Mistrzostwa Świata


Mistrzostwa Świata zdecydowanie nie są mocną stroną polskiej reprezentacji- zarówno kobiet  jak i mężczyn. Polska siatkówka wypada na nich zdecydowanie poniżej przecietnej. To, że pod tym względem nie znajdujemy się w światowej czołówce potwierdzają statystyki, szczególnie te podsumowujące zmagania kobiet.

Siatkówka Mężczyzn


 mecz Korea- Kuba Mistrzostwa Świata w siatkówce mężczyzn odbywają się co 4 lata począwszy od 1949 roku. Wtedy to pierwszy raz zostały zorganizowane w Czechosłowacji. Nie jest chyba zaskoczeniem, że rekordzistą w klasyfikacji medalowej jest Związek Radziecki- do tej pory zdobył 6 złotych medali. Polakom ta sztuka udała sie tylko raz. Dokonali tego na Mistrzostwach w Meksyku, w 1974 roku. Od tego czsu reprezentacja Polski mężczyzn nie odnotowała na swoim koncie znaczących sukcesów. Na ostatnich mistrzostwach, w Buenos Aires (Brazylia) nasi chłopcy zajęli 9 miejsce. To dobitnie świadczy o tym, że polska siatkówka ma ogromne zaległości w stosunku do państw takich jak Włochy, Brazylia czy Rosja.

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz Polacy
 1974  Meksyk  Polska  ZSRR  Japonia  1. miejsce
 1978  Włochy  ZSRR Włochy
 Kuba  8. miejsce
 1982  Brazylia  ZSRR Brazylia
 Argentyna  6. miejsce
 1986  Francja  USA  ZSRR  Bułgaria  9. miejsce
 1990  Brazylia  Włochy  Kuba  ZSRR  -
 1994  Grecja  Włochy  Holandia  Kuba  -
 1998  Japonia  Włochy  Jugosławia  USA  17. miejsce
 2002  Brazylia  Brazylia  Rosja  Francja  9. miejsce

Mistrzostwa Świata: Japonia 2006

Polacy wicemistarzami swiata!

Nasi siatkarze jak na razie spisują się zdecydowanie lepiej od "złotek". Po ciężkim meczu z Rosją pokonaliśmy naszych wschodnich sąsiadów 3:2 To zwycięstwo otworzyło nam drogę do półfinałów. Mecz z Serbią i Czarnogórą miał raczej charakter grzecznościowy. Słabszego rywala pokonaliśmu 3:0. Polacy jako jedyni z nielicznych zespołów nie przegrali żadnego meczu (Tunezję, Ciny, Argentynę, Egipt, Japonię oraz Kanadę pokonaliśmy  3:0). Bardzo emocjomujący mecz z Bułagrią zakończył się wynikiem 3:1 dla Polski. W finałach nasi siatkarze przegrali z niepokonana od czterech lat Brazylią 0:3. Tym samym zostaliśmy wicemistrzami świata.

  mecz Polska- Serbia i Czarnogóra
Po raz pierwszy do czasów drużyny Wagnera, Polakom udało się wejść nie tylko w strefę medalową. Zdobyliśmuy wicemistrzostwo świata. Do wielkich trenerów polskiej siatkówki obok Jerzego Huberta Wagnera dołączył również Raul Lozano.

Siatkówka kobiet


 mecz Kuba- Włochy
Polki uczestniczyły w 8 z 14 finałów MŚ w Siatkówce.
 Mistrzostwa Świata w siatkówce kobiet rozgrywane są  od 1952 roku. Mimo swojej widowiskowości siatkówka kobiet cieszy się mniejszym powodzeniem niż męski odpowiednik tych zawodów. Pierwszy raz odbyły się w Związku Radzieckim i to ZSRR wiedzie prym w klasyfikacji medalowej. Polki stawały na podium trzy razy- w roku 1952 zdobyły srebrny medal, zaś w latach 1956 i 1962 stały się posiadaczkami brązowych krążków. Od tego czasu nasza reprezentacja nie notuje większych sukcesów.

Rok Miejsce Złoto Srebro Brąz Polki
 1974  Meksyk  Japonia  ZSRR  Korea Południowa
 9. miejsce
 1978  ZSRR  Kuba  Japonia  ZSRR  11. miejsce
 1982  Peru  Chiny  Peru  USA  -
 1986  Czechosłowacja  Chiny  Kuba  Peru  -
 1990  Chiny  ZSRR  Chiny  USA  -
 1994  Brazylia
 Kuba  Brazylia  Rosja  -
 1998  Japonia  Kuba  Chiny  Rosja  -
 2002  Niemcy  Włochy  USA  Rosja  13. miejsce

Polityka Prywatnosci |