tu jesteś: główna / historia_siatkowki

Siatkówka- krótka historia

 William Morgan, twórca siatkówki, razem z pierwszym zespołem, 1895
Mniejsza była również liczba graczy- początkowo w każdej drużynie mogło ich występować po pięciu. Podczas spotkania grę, którą na początku nazywano „minonette” przemianowano na „volley- ball”. Nazwa ta przekształciła się potem w „Voleyball” i tak też gra jest nazywana do dziś.

  Nie można powiedzieć, że siatkówka jest dyscypliną starą. Nie jest również najmłodszą. Została stworzona pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych przez Williama Morgana, nauczyciela wychowania fizycznego w YMCA- katolickiej szkole dla młodzieży płci męskiej. Pierwszy mecz rozegrano w 1896 broku na boisku tejże placówki. Oczywiście zasady rządzące grą były wówczas zupełnie inne. Przykładowo używano cięższej piłki ( ważyła aż 340 g). Nie obowiązywał również system rotacji zawodników- ci specjalizowali się w grze na swoich pozycjach.

Wraz z rozpowszechnianiem się siatkówki w Europie, a potem w Azji i Ameryce Południowej pojawiła się potrzeba stworzenia jednolitych zasad gry. Ich brak był bardzo kłopotliwy z tego względu, że w różnych miejscach świata obowiązywały różne zasady- dochodziło w związku z tym do wielu nieporozumień. Przełomem w tej sprawie było spotkanie, do którego doszło w Pradze w 1946 roku. Jako jeden z krajów, w którym siatówka rozwijała się najlepiej uczestniczyła w nim również Polska. Spotkanie to zaowcowało utworzeniem rok później Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB)- jej pierwszym prezydentem został Paul Libaud. Trzy lata po praskim spotkaniu odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata mężczyzn w siatkówce, zaś w roku 1952 rozegrano mistrzostwa kobiet. Dzięki staraniom Japończyków w roku 1961 siatkówka zadebiutowała na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Do Mistrzostw Świata i Igrzysk wkrótce dołączyły rozgrywki Pucharu Świata- pierwsze spotkanie miało miejsce w Warszawie,  cztery lata po olimpiadzie w Tokio. Prawie 30 lat po wkroczeniu na arenę Pucharu Świata, w roku 1996, w Atlancie odbył się pierwszy olimpijski turniej siatkówki plażowej. Obecnie dyscyplina ta jest jednym z najprężniej rozwijających się sportów na świecie.
 Powołana w 1946 roku przez 14 krajów FIVB liczy ponad setkę członków reprezentujących wszystkie kontynenty.
Europejską siatkówką kieruje CEV (Europejska Konfederacja Siatkówki), która ma swoją siedzibę w Luksemburgu.

Siatkówka nad Wisłą

 Historia światowej siatkówki jest bardzo silnie związana z naszym krajem. Jedym z ważnych wydarzeń jest to, że w momencie stworzenia FIVB przez 14 państw założycielskich, Polak- Zygmunt Nowak, został jednym z zastepców Paula Libauda.

 jedna z pierwszych drużyn siatkarskich na świecie

Początkowo polska siatkówka nie posiadała odrębnych struktur. W okresie międzywojennym była włączona do Polskiego Związku Palanta i Gier Ruchowych, następnie do Polskiego Związku Gier Ruchowych, Polskiego Związku Gier Sportowych i wreszcie- w 1936 roku, do Polskiego Związku Piłki Ręcznej. Po II Wojnie Światowej, w 1957 roku powołano Polski Związek Piłki Siatkowej gwarantując tym samym siatkówce niezależność administracjną.
Pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy Polska rozegrała z Czechoslowacją. Miało to miejsce 14 lutego 1948 roku. Nasze siatkarki pokonały wówczas gości 3:1. Dwa tygodnie później na międzynarodowej arenie zadebiutowali siatkarze, ci jednak przegrali w Wrszawie z Czechosłowacją  2:3. W późniejszych latach reprezentacja Polski  męźczyzn odnosiła największe sukcesy  pod wodzą Jerzego Huberta Wagnera. Drużyna, w której grali: Bosek, Czaja, Gawłowski, Gościniak, Karbarz, Rybaczewski, Sadalski, Skiba, Skorek, Stefański,  Wójtowicz i Zarzycki, zdobyła najpierw mistrzostwo świata w 1974 r. w Meksyku. Dwa lata później siatkarze zdobyli  mistrzostwo olimpijskie w Montrealu. W późniejszych latach  pięciokrotnie byli wicemistrzami Europy (1975, 77, 79, 81 i 83). Polskie siatkarki czas swojej świetności miały w latach 60. XX wieku.  Zdobyły wówczas  dwa brązowe medale olimpijskie (1964 i 68) ,srebrny i 2 brązowe (1952,1956 i 62) Mistrzostw Świata, a także po 4 srebrne (1950, 51, 63 i 1967) i brązowe (1949, 55, 58 i 71) krążki mistrzostw Europy. Po tym czasie ich "zdolności bojowe" zmalały. Trwało to do 2004 roku, kiedy to Polki zakwalifikowały się i wystartowały w prestiżowym cyklu World Grand Prix. Od tego czasu ich dobra passa trwa do dziś.

Polacy w Lidze Światowej 2007

Polska siatkówka w liczbach

1920 : Pierwsze doniesienia o grze w siatkówkę w Polsce.
1924 : Powstają pierwsze sekcje siatkówki w polskich klubach. Najwcześniej  w Warszawie, Łodzi i Krakowie
1926 : Polski Związek Palanta wprowadza do statutu punkt o organizacji nowych dyscyplin sportowych, w tym: siatkówki.
1929 Pierwsze mistrzostwa Polski w Warszawie. Pierwszy nieoficjalny występ polskich siatkarzy na arenie międzynarodowej (Anglia).
1930 Pierwszy oficjalny występ polskich siatkarzy na arenie międzynarodowej (AZS Warszawa gra w Czechosłowacji).
1931 Pierwszy występ drużyny zagranicznej w Polsce (Warszawa gości US Ryga).
1947 Pierwszy mecz międzypaństwowy Polska-Czechosłowacja w Warszawie.
1957 Powstaje Polski Związek Piłki Siatkowej.
1974 Pierwszy medal polskich siatkarzy na mistrzostwach świata (Meksyk).
1976 Pierwszy medal olimpijski polskich siatkarzy (złoto w Montrealu).
1978 Po raz pierwszy Polacy triumfują w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych.
Polityka Prywatnosci |